DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA

Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2023 r.

1 712 054

+5,42%

do roku 2022

wydarzenia sportowe w 2023 r.

wybrane wydarzenia sportowe w 2023 r.

W dniu 28 maja odbył się VII Gminny Rajd Rowerowy, zorganizowany przez Gminę Lubin i Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Trasę wyznaczali i dokumentowali zdjęciami sami uczestnicy, którzy spotkali się na mecie przy boisku w Kłopotowie. Kto przejedzie minimum przez cztery miejscowości gminy Lubin brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród,  wśród nich jest rower. Wśród innych atrakcji na uczestników czekały m.in.: Mobilne Muzeum Rowerów- przejażdżka rikszą i nie tylko, Igloteka Lody Naturalne, Animki- Animatorzy Lubin, dmuchańce, poczęstunek dla każdej z zapisanych osób oraz medale.

W tegorocznym rajdzie wzięło udział ponad 300 uczestników na tegorocznym gminnym rajdzie rowerowym z 31 sołectw.

W Gorzycy po raz kolejny sportowo zmagali się seniorzy gminy Lubin. W trakcie Spartakiady dla Seniorów na uczestników czekał szereg konkurencji sportowych, konkursów jak i występów artystycznych. Nowością tegorocznego wydarzenia było strzelanie z łuku do celu, które poprowadził doświadczony instruktor Jerzy Dzikowski, związany z łucznictwem od lat. Pojawiły się również łamigłówki i gry zręcznościowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak co roku stałe punkty spartakiady, m.in. rzut wałkiem czy turniej w bule.

Towarzyszący wydarzeniu od kilku lat  konkurs na oryginalne nakrycie głowy przyciągnął wielu chętnych, którzy zainspirowali się nie tylko filmem czy literaturą, ale również zaprezentowali odnalezione w szafach perełki. Jury jak co roku miało problem, gdyż inwencja twórcza uczestników była ogromna. Niektórzy prezentowali nakrycie, które dopełniał specjalnie przygotowany strój. W konkursie wzięło udział 18 osób. Przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody. Na zwycięzców poszczególnych konkurencji czekały atrakcyjne nagrody, którym gratulował Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. Uczestnicy otrzymali również nagrody ufundowane przez Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Lubin. 

Stałym i lubianym punktem Spartakiady jest wspólne śpiewanie. W tym roku  wystąpiły zespoły: Zachęta, Lubin oraz Osieczanki, prezentując różnorodny repertuar i bawiąc publiczność.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Wielkiego wsparcia w organizacji imprezy udzielił Jan Olejnik sołtys Gorzycy wraz z radą sołecką,  strażacy z OSP Gorzyca oraz Rada Seniorów Gminy Lubin.

Program Sprawny Dolnoślązaczek

Program Sprawny Dolnoślązaczek to projekt skierowany do uczniów z klas I - III szkół podstawowych Gminy Lubin. Ideą programu jest propagowanie aktywnej postawy, zdobywania odznak sportowych potwierdzających zdobycie poszczególnych sprawności z sześciu zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny, np. gimnastyk – tancerz - ćwiczenia korekcyjne, opanowanie prostych form tanecznych, czy też saneczkarz – narciarz – łyżwiarz -  jazda na sankach z górki, spacer na nartach biegowych, jazda na łyżwach. Proponowane sporty i przykładowe umiejętności   powinny być opanowane przez uczniów w ciągu trzech lat: m.in. Rowerzysta – Turysta - umiejętność jazdy na rowerze; znajomość zasad bezpiecznego poruszania się oraz przepisów i znaków drogowych; Piłkarz–Nożny/Ręczny/Koszykarz/Siatkarz - udział w grach oraz zabawach przygotowujących do "gry właściwej", rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole; Lekkoatleta - nabywanie umiejętności związanych z biegami, skokami i rzutami; Pływak – Wodniak - podstawy nauki pływania; zasady bezpieczeństwa w basenie oraz nad wodą. W programie uczestniczą dzieci z kl. I - III ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Lubin: SP w Krzeczynie Wielkim, SP w Szklarach Górnych, SP w Raszówce, SP w Niemstowie, SP w Siedlcach.

Program Sprawny Dolnoślązaczek jest współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Szkolny Związek Sportowy "Dolny Śląsk".

akademia żaczek - festiwal gier i zabaw

Grupa 175 przedszkolaków wzięła udział w organizowanej przez gminę Lubin imprezie sportowej Festiwal gier i zabaw, który podsumowuje corocznie projekt Akademia Żaczek. Imprezę zorganizowano na obiekcie sportowo-rekreacyjnym im. M. Lodzińskiego w Księginicach. Uczestnikami były dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczestniczące w roku szkolnym 2022/2023 w dodatkowych zajęciach sportowo-rekreacyjnych Akademia Żaczek organizowanych w gminie Lubin. 

Drużyny pokonywały przygotowane konkurencje tj. piłkarskie kręgle, parkour obejmujący skoki oraz koordynacje, strzały do bramek, mini mecz piłki nożnej, slalom z piłką z uderzeniem do bramki itp. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w sportowych zmaganiach. Uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad i reguł zabaw oraz współpracy w zespole. W zmaganiach sportowych uczestniczyli:

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy złoty medal, który wręczał wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Autorski Projekt Gminy Lubin „Akademia Żaczek” skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Lubin. Zajęcia mają na celu aktywizację najmłodszych mieszkańców gminy, poprzez zapewnienie szerokiej gamy ćwiczeń ruchowych, a także wdrażanie zasad zdrowej rywalizacji. Zajęcia sportowo-rekreacyjne prowadzone były pod kierownictwem wykwalifikowanego trenera sportowego wspólne z nauczycielami wychowania przedszkolnego jeden raz w tygodniu dla każdej grupy po 60 minut. 

W zajęciach uczestniczą dzieci z oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Krzeczynie Wielkim, Szklarach Górnych, Siedlcach, Niemstowie, Raszówce oraz Przedszkolu w Raszówce wraz z oddziałem Zamiejscowym w Lubinie. Łącznie w programie uczestniczyło 209 dzieci.

Program „Szkolny Klub Sportowy”

Projekt skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną, który ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole, na podstawie indywidualnie zawieranej umowy zlecenie z prowadzącym zajęcia przez Dolnośląską Federację Sportu. Systematyczne, pozaszkolne zajęcia sportowe są prowadzone zarówno na boiskach sportowych, jak i na sali gimnastycznej w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach. Najczęściej są to gry zespołowe, lekkoatletyka, zajęcia ogólnorozwojowe. W zajęciach SKS biorą udział uczniowie z czterech szkół: po jednej grupie w SP w Krzeczynie Wielkim, Szklarach Górnych, Siedlcach oraz dwie grupy w Raszówce. Zajęcia w każdej szkole prowadzone są dwa razy w tygodniu po jednej godzinie, w grupach minimum 15 osobowych. W każdej grupie zrealizowano 58 godzin zajęć.      

Program Szkolny Klub Sportowy współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wojewódzkim Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Sportu. Dofinansowanie w ramach programu jest przeznaczone na wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia sportowe. Gmina nieodpłatnie udostępnia obiekty sportowe wraz ze sprzętem sportowym oraz opłata za każdą zgłoszoną grupę.

W turnieju o Puchar Gór Stołowych, ostatnich zawodach przed wakacjami 2023 r.,  wystartowali najmłodsi zawodnicy LZS SKS Raszówka i wywalczyli pierwsze, szóste, dziewiąte, czternaste i dwudzieste miejsce w kategorii Młodzik Młodszy,  a także drugie, szóste, ósme i dziewiąte miejsce w kategorii Apacz.

W Legnicy odbył się Mikołajkowy Turniej Łuczniczy Open, w którym wystartowało 143 zawodników i zawodniczek we wszystkich kategoriach wiekowych i rodzajach łucznictwa tarczowego. Nasi sportowcy zdobyli aż sześć medali: 2 złote, 1 srebrny, 3 brązowe.

Ekipa LZS SKS Raszówka była reprezentowana przez 31 zawodników i zawodniczek. Najmłodszy miał 7 lat, a najstarszy 77 lat.

Projekt Edukacja przez szachy w szkole „Szach-Mat”

Projektem Edukacja przez szachy w szkole „Szach-Mat” objęte zostały wszystkie dzieci uczęszczające do klas I – III w sześciu szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Lubin. Celem  projektu jest  nauka gry w szachy wszystkich uczniów jako umiejętność nabywana podczas realizacji podstawy programowej, w części dotyczącej zajęć edukacji matematycznej w kl. I-III. Gmina przeszkoliła kadrę pedagogiczną oraz zapewnia materiały dydaktyczne w formie zeszytów ćwiczeń dla uczniów.

Projekt szachowy „Gambit”

Projekt szachowy „Gambit” -  autorski Projekt Gminy Lubin skierowany do dzieci i młodzieży z Gminy Lubin w wieku od 5 lat do 15 lat. Cykl szkoleń obejmuje naukę gry w szachy realizowaną w okresie szkolnym tj. styczeń-czerwiec oraz wrzesień-grudzień 2023 r. w obiektach należących do Gminy Lubin, w szczególności w świetlicy wiejskiej, szkole podstawowej w miejscowości Osiek, Obora, Raszówka oraz w siedzibie Urzędu Gminy w Lubinie. Utworzono grupy dla początkujących młodszych i starszych oraz grupę dla średnio zaawansowanych.

Zajęcia odbywały się w wymiarze po 1 godzinie zajęć tygodniowo na każdą grupę. Głównym celem zajęć było wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie: rozbudzania zaciekawienia grą w szachy oraz poznania podstaw gry w szachy. Ważnym aspektem jest też rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia, zdolności do działania w zespole i osiąganie zamierzonego celu, wyrabianie poczucia ładu, porządku i estetyki oraz percepcji wzrokowej, poczucie własnej wartości, poznawanie i bogacenie słownika terminów szachowych, posługiwanie się symbolami szachowymi w celu pokonania bariery językowej, czerpanie radości i zadowolenia grą w szachy.

Na zakończenie cyklu szkoleń w dniu 3 czerwca 2023 r. zorganizowany został turniej szachowy dla dzieci uczestniczących w zajęciach oraz dla uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych Gminy Lubin. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami oraz nagrodami o tematyce szachowej tj. smycze z grafiką szachową, breloczki z figurami szachowymi tj. wieża, goniec, skoczek, król, dedykowane zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom. Na potrzeby organizacji szkoleń i turniejów szachowych zakupiono pomoce dydaktyczne urozmaicające i ułatwiające szkolenie tj. ekran multimedialny i figury szachów plenerowych.

Projekt dofinansowany ze środków KGHM Polska Miedź w wysokości 54 360,00 zł

W dniu 3 czerwca 2023 r., w świetlicy wiejskiej spotkali się miłośnicy królewskiej gry, na Turnieju szachowym dla dzieci i młodzieży organizowanym w ramach projektu Gambit. Po południu odbył się również turniej Open w szachach błyskawicznych. Turniej rozgrywał się w 4 kategoriach wiekowych tj.  do lat 8, do lat 10, do lat 12, do lat 15 oraz w kategorii OPEN.



Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki i okolicznościowe smycze z figurami szachowymi. Dodatkowo wyróżniono najlepszych zawodników realizowanego w gminie przez ostatnich kilka miesięcy projektu ,,Gambit”. Nagrody i wyróżnienia w imieniu wójta gminy Lubin wręczyli kierownik referatu oświaty Barbara Tórz oraz Jerzy Tadla, gminny radny, w tym  pamiątkowe figury szachowe wykonane w drewnie przez Tadeusza Kielana, wójta gminy Lubin.

W dniu 25 lutego 2023 r. na ,,Orliku” przy ulicy Szpakowej odbył się kolejny turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Lubin.

W zawodach wzięło udział 7 drużyn ligowych z terenu gminy. Zespoły rywalizowały w dwóch grupach, a następnie po dwie najlepsze drużyny spotkały się w półfinałach. Duży sukces w finale odniosła ekipa Huzara Raszówka. Na zakończenie turnieju przewodniczący Rady Gminy Lubin pan Norbert Grabowski wręczył nagrody i wyróżnienia.

Gminny Turniej piłki nożnej drużyn młodzieżowych odbył się 2 maja 2023 r. na boiskach w Oborze odbył się. Zawody były okazją do świętowania 25-lecia istnienia klubu Fortuna Obora. Do rywalizacji przystąpiło 6 ekip (rocznik 2014- 2015 i rocznik: 2012-2013), które ambitnie i w sportowej rywalizacji pokazały swoje umiejętności. 

W obu kategoriach zwyciężyli młodzi adepci akademii piłkarskiej Fortuny Obora. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i drobny słodki poczęstunek. Kolejny turniej odbędzie się 10 czerwca w Księginicach. Nagrody w imieniu Wójta Gminy Lubin wręczali działacze miejscowego klubu Tomasz Wójcik i Jan Chełpa oraz radny Jerzy Tadla.

Czwarty raz w Raszowej zorganizowano zawody kajakowe. Miejsce wyjątkowo malownicze, bo położone w sąsiedztwie ruin dawnego pałacu splądrowanego i spalonego przez Armię Sowiecką w 1945 r. Na odrestaurowanej fosie amatorzy – kajakarze ścigali się na czas. Każdy z uczestników miał do pokonania dystans około 600 metrów. 

VI Gminne Zawody Kajakowe w Raszowej odbyły się 16 sierpnia 2023 r., impreza zorganizowana w formie zawodów sołeckich szybko przekształciła się w bardzo ciekawe wydarzenie sportowe o zasięgu gminnym. OKGL zadbał, aby każdy z uczestników znalazł coś ciekawego dla siebie jak: zawody kajakowe, turniej w bulle, turniej łuczniczy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Zawodnikom kibicował osobiście wójt naszej gminy, Tadeusz Kielan.

turniej siatkówki

W dniu 2 maja 2023 r. na obiektach sportowych Iskry Księginice odbyły się eliminacje powiatowe do ogólnopolskiego finału turnieju piłki nożnej dzieci o Puchar Tymbarku U-10 i U-12 w kategorii dziewcząt i chłopców.

Do rywalizacji przystąpiło 14 ekip w trzech kategoriach. Zawody wyłoniły także najlepszą drużynę U-12 z gminy Lubin, którą okazała się drużyna Szkoły Podstawowej z Niemstowa. Nagrody i wyróżnienia w imieniu wójta gminy Lubin wręczali radni Marcin Nyklewicz i Jerzy Tadla.

Dwie drużyny piłkarskie składające się z uczniów szkoły podstawowej w Szklarach Górnych reprezentowały gminę Lubin w wojewódzkim finale turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się  21-22 maja w Świdnicy.

Wydarzenie przyciągnęło wiele drużyn z naszego regionu, które walczyły o możliwość awansu do finału rozgrywek, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Młodzi piłkarze i piłkarki zaprezentowali umiejętności techniczne, taktyczne i fizyczne, dostarczając kibicom wielu emocji. 

Naszej drużynie nie udało się awansować do finału, ale już sam udział w takim turnieju był dla naszych zawodników i zawodniczek cennym doświadczeniem. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe medale i upominki. Do sportowej rywalizacji przystąpiły drużyna dziewcząt w kategorii U-12 oraz drużyna chłopców (pod nazwą „Unia Szklary”) w kategorii U-10.

W dniu 22 marca 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Oborze odbył się III Powiatowo-Gminny Turniej tenisa stołowego dla seniorów 50+ w grze podwójnej.

Do zawodów zgłosiło się 17 zawodników, którzy rozegrali turniej systemem ,,ukraińskim ”. Każdy z uczestników otrzymał upominek, a pierwsze sześć par pamiątkowe statuetki. Poziom zawodów z roku na rok podnosi się, co budzi radość uczestników i organizatorów. Nagrody i wyróżnienia w imieniu Wójta Gminy Lubin wręczał radny Jerzy Tadla.

W dniu 10 czerwca na obiekcie sportowym Iskry Księginice odbył się się VI Memoriał Mieczysława Lodzińskiego.

W tym roku, w ramach obchodów tego wydarzenia zaplanowano III Gminny Turniej drużyn młodzieżowych. Jest to kolejna możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przez najmłodszych adeptów gminnych akademii piłki nożnej.

 Do zawodów przystąpi 11 drużyn z roczników 2014 i 2012, reprezentujących kluby: Unia Szklary Górne, Victoria Niemstów, Champion Krzeczyn, Fortuna Obora, Huzar Raszówka oraz gospodarzy, Iskrę Księginice. Zawody rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Nagrody dla zwycięzców turnieju wręczała osobiście żona patrona turnieju, pani Danuta, w obecności córki Kamili.

W Pieńsku odbył się Finał Dolnośląski XXIV Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi i Miast w piłce siatkowej. Naszą gminę reprezentowała drużyna LZS Lisiec, która po zaciętych bojach zajęła bardzo dobre trzecie miejsce.


Ochotnicza Straż Pożarna z Zimnej Wody wygrała klasyfikację generalną zawodów, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. W tegorocznej edycji strażackich zmagań wystąpiły wszystkie gminne jednostki OSP wystawiając w sumie aż 13 drużyn.

Dziewięć z nich to były drużyny męskie, dwie kobiece i dwie młodzieżowe.

Boisko Obora