DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2023 r.

6 104 683

+31,69%

do roku 2022

Dotacja podmiotowa dla
ośrodka kultury w 2023 r.

3 018 132

+42,46%

do roku 2022

OŚRODEK KULTURY GMINY LUBIN swoim zasięgiem obejmuje 31 sołectw. Terenem działania Ośrodka Kultury jest obszar Gminy Lubin oraz świetlice wiejskie w miejscowościach Gminy Lubin.

Podstawowym celem działalności Ośrodka jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie Gminy Lubin poprzez podejmowanie działań, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców Gminy Lubin, ich aktywizacja i wspólna integracja. Ośrodek Kultury Gminy Lubin jest dla mieszkańców gminy Lubin miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. 

Ośrodek Kultury Gminy Lubin w 2023 r. realizował zadania z zakresu promowania dziedzictwa lokalnego, kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego hybrydowo, stacjonarnie i online. 

Pod opieką artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin znajdują się grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe działające w wielu miejscowościach gminy: Młodzieżowa Orkiestra Gminy Lubin, Chór Via Musica, 3 zespoły folklorystyczne: Lubin, Koniczynki, Zachęta, 4 zespoły wokalne: Siedlecka Nuta, Leśne Echo, Lejdis, Osieczanki oraz młodzieżowa grupa Rozśpiewane Pastuszki. Grupa kabaretowa Ale Baby oraz stałe grupy warsztatowe. W 2023 r. powstała nowa grupa wokalna młodzieży z Gogołowic. Powstały również nowe dziecięce grupy taneczne, które spotykają się na świetlicy w Oborze, swoje próby wznowiły 3 grupy teatralne. W świetlicach spotykają się stałe grupy nie tylko wokalne, ale koła gospodyń i aktywne grupy lokalne.

wydarzenia kulturalne w 2023 r.

tradycje wielkanocne 2023

Tradycje Wielkanocne, to flagowe wydarzenie, które jest dowodem przywiązania mieszkańców gminy do tradycji, obyczajów i kultury. Bogactwo smaków przeplata się z przepięknymi dekoracjami. To nie tylko uczta kulinarna, ale także wizualna. 

Głównymi założeniami spotkania jest popularyzacja tradycyjnych potraw staropolskich, kultywowanie zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. O nagrody w konkursie kulinarnym walczyło 13 kół w trzech kategoriach:  jajko w roli głównej, danie główne oraz deser – babka wielkanocna. I to właśnie deser okazał się w tym roku zwycięskim daniem. Grand Prix trafiło w ręce sołectwa z Kłopotowa za babkę z kruszonką

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyły warsztaty artystyczne. Mieszkańcy mieli okazję ozdobienia  piernikowych jajeczek przygotowanych przez członkinie Wrzosowej Krainy, a materiałowe zajączki powstawały pod okiem Elżbiety Wojs, laureatki nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin. Dodatkową atrakcją był konkurs na tradycyjny świąteczny domek. Podczas Tradycji poznajemy laureatów konkursów wielkanocnych. Na konkurs na kartkę wielkanocną wpłynęło ponad 100 prac.

XIV NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Noc Świętojańska to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Lubin. Stwarza możliwość wspólnego spotkania i potwierdza potrzebę kultywowania pięknej tradycji słowiańskiego święta. Od kilkunastu lat Ośrodek Kultury Gminy Lubin razem z sołtysem i Stowarzyszeniem Bukowna współtworzy tę niepowtarzalną imprezę, której rozgłos dawno przekroczył granice gminy. 

W 2023 r. imprezie towarzyszyły koncerty, występy lokalnego kabaretu oraz gminnych zespołów, konkursy tematyczne, tańce integracyjne, puszczanie wianków rzeką Czarna Woda i taniec ognia. Kolorytu imprezie dodał korowód pojazdów uczestniczących w konkursie „Przejazd na Byle Czym”. Tym razem organizatorzy rozróżnili w konkursie pojazdy mechaniczne i  te napędzane siłą rak i nóg. Pojawiło się wielu pomysłowych uczestników, którzy swoją kreatywnością zadziwili wszystkich bawiących się. Od pięknie ozdobionych ciągników po własnoręcznie wykonany statek piracki. Takie cuda można było zobaczyć w czasie przejazdu. Pomiędzy konkursami można było wziąć udział w plenerze malarskim, gdzie każdy chętny mógł namalować swoją interpretację nocy świętojańskiej. Warsztaty artystyczne – w tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plecenia wianków. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce i animacje. Uczestnicy imprezy, którzy przebrali się w tematyce nocy świętojańskiej wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie oraz wianek świętojański.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kyczera w 2023 r. zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą” w Liścu, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie propagującego różnorodność kultur.

W tym roku obyła się XXVI edycja, a na scenie gościliśmy zespoły z czterech różnych kontynentów. Na scenie w Liścu wystąpili artyści z Senegalu, Meksyku, Maroko, Tajlandii, Rumunii, Macedonii Północnej, Czech, Indii oraz Gruzji. Zachwycili publiczność rozmachem przedstawień, artystyczną różnorodnością i feerią barw, którą mieniły się ich stroje. 

Na festiwalu zaprezentowały się także gminne zespoły: Koniczynki z Miłoradzic, Osieczanki. Dzięki współpracy z gminą Rudna podczas tegorocznego festiwalu wystąpił również zespół folklorystyczny Roztoka łączący tradycje łemkowskie i polskie.

Anioły Kultury Gminy Lubin

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie. Ośrodek Kultury Gminy Lubin dostrzegając ogromny potencjał utalentowanych w dziedzinie kultury mieszkańców gminy, w 2016 r. ustanowił nagrodę Anioły Kultury Gminy Lubin. Stworzenie najważniejszej w dziedzinie kultury nagrody co roku pozwala na dotarcie do twórców, którzy często tworzą w zaciszu domowym. Od 2016 r. plebiscyt wyłonił kilkadziesiąt osób, których twórczość nie była powszechnie znana. Uroczysta gala służy również corocznemu spotkaniu ludzi kultury. 

W 2023 r. przyznano nagrody w pięciu kategoriach: 

Proponowane podczas uroczystej gali koncerty z twórczością największych poetów i autorów piosenek przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców gminy. W 2023 r. wszystkie zespoły związane z Ośrodkiem interpretowały twórczość Jacka Cygana, podnosząc swój poziom artystyczny. Piosenki Cygana można było również wysłuchać w wykonaniu Edyty Geppert. Ta wybitna artystka stworzyła niezwykłe poetyckie widowisko z odrobiną humoru, co doceniła publiczność wypełniająca do ostatniego miejsca świetlicę w Oborze. Ponad godzinny koncert pełen był świetnej muzyki, łączącej najbardziej znane przeboje z nowym repertuarem.

Spotkania młodzieży salezjańskiej w Szklarach Górnych 

W 2023 r. współorganizowano IV spotkanie młodzieży salezjańskiej w Szklarach Górnych jako kontynuację współpracy z Inspektor Wrocławską

Oprócz nabożeństw, modlitw i konferencji, czekało na nich wiele atrakcji. Ośrodek Kultury przygotował animacje dla dzieci i dorosłych, warsztaty artystyczne oraz zapewnił oprawę artystyczną wydarzenia. Młodzież uczyła się technik tworzenia makramowych breloków, biżuterii, mydełek czy pamiątkowych magnesów. Odbyły się również warsztaty chemiczne, podczas których uczestnicy mogli eksperymentować.

Spartakiada dla seniorów

Organizowane wspólnie z Radą Senioralną Gminy Lubin wydarzenie łączy rekreację, zmagania sportowe z integracją. Nowością tegorocznej spartakiady było strzelanie z łuku do celu. Pojawiły się również łamigłówki i gry zręcznościowe. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stałe punkty spartakiady, m.in. rzut wałkiem czy turniej w bule. Wszystkich, bez względu na płeć rozgrzał aerobik i ćwiczenia w rytmie muzyki. 

Towarzyszący wydarzeniu od kilku lat konkurs na oryginalne nakrycie głowy przyciągnął wielu chętnych, którzy zainspirowali się nie tylko filmem czy literaturą, ale również zaprezentowali odnalezione w szafach perełki. W sportowych szrankach uczestniczy kilkadziesiąt seniorów.

FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA 

Festiwal Kapusty i Pieroga to doroczna kulinarna plenerowa impreza przyciągająca mnóstwo gości nie tylko na degustację przeróżnych pyszności, ale także na wyśmienitą zabawę. 

Kapuściano-pierogowe wariacje pieczołowicie przygotowują koła gospodyń, co roku zaskakując nowymi przepisami. W 2023 r. w konkursowe szranki stanęło 10 kół. Festiwalowi jak co roku towarzyszyły warsztaty lepienia pierogów  gruzińskich chinkali i chaczapuri oraz tradycyjnych. Zainicjowany kilka lat temu konkurs na największe warzywo i najoryginalniejszą roślinę cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ciekawe kulinarne i artystyczne warsztaty wyróżniają to regionalne wydarzenie. Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy imprezy mogą znaleźć coś dla siebie. Wydarzenie to również okazja do nabycia unikalnych  wyrobów lokalnych twórców. 

Na najmłodszych czekały animacje, dmuchańce i warsztaty tworzenia pamiątkowych magnesów i biżuterii. Muzyczną ucztą były występy lokalnych zespołów Lubin i Lejdis. Gwiazdą festiwalu był zespół Hyla, łączący muzykę elektroniczną z elementami etnicznymi, niezwykle interpretujący pradawne melodie górali rusińskich.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Lubin, przyciągające tłumy mieszkańców.  Gminne uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Po mszy, w której wzięły udział wszystkie poczty sztandarowe gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, wszystkich szkół gminy Lubin oraz klasy mundurowej III LO w Lubinie zorganizowano uroczysty, historyczny korowód. Jego uczestnicy, z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele w roli Józefa Piłsudskiego, przypomnieli kilka ważnych faktów związanych z powrotem Piłsudskiego do Warszawy, po jego uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. 

O klimat z minionej epoki zadbało Stowarzyszenie Historyczne „Rekonstrukcje Lubin” dbając w detalach o oddanie atmosfery wydarzeń z 1918 r. Na terenach zielonych wokół kościoła odbyła się inscenizacja upadku Polski. Na innych stacjach mieszkańcy mieli okazję m.in. spotkać się z księdzem Piotrem Skargą, wyjątkową Polką, Marią Skłodowską-Curie, a przy ostatniej wysłuchać samego marszałka Piłsudskiego. 

Kiedy barwny korowód doszedł do placu, na którym ustawiony jest obelisk upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wójt, radni gminy oraz przedstawiciele jednostek samorządowych i zgromadzeni mieszkańcy złożyli kwiaty i wieńce. 

Wyjątkowego charakteru uroczyści dodała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin oraz obecność tak licznych pocztów sztandarowych i race odpalone przez strażaków. Były występy artystyczne, pieśni patriotyczne i poezja, biało- czerwone kwiaty, plakaty, transparenty, stroje z epoki, mnóstwo flag i okrzyki radości. Wystawa broni, samochód z lat 30-tych i innych akcesoriów z czasów II wojny światowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można było także strzelać z karabinu do tarczy, spróbować pysznej grochówki czy napić się czegoś ciepłego.

tradycje bożonarodzeniowe

Podczas Tradycji Bożonarodzeniowych potrawy zgłoszone do konkursu można degustować, podobnie jak wiele innych smakowitych dań pięknie prezentujących się na wigilijnych stołach, które przygotowało 15 kół gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele wielu miejscowości Gminy Lubin. 

Potrawy oceniane są w trzech kategoriach: postna, na dzień świąteczny i deser bożonarodzeniowy. Kulinariom towarzyszy konkurs na świąteczny stół, który szczególną uwagę przywiązuje oprócz walorów estetycznych do tradycji. Świąteczny klimat nadają również występy zespołów, warsztaty robienia bombek i ozdób choinkowych.

Drewniane stragany, w których prezentowali się uczestnicy konkursu oraz lokalni wystawcy stworzyły prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark. Te niezwykłe spotkania są okazją do łączenia kultur, wymiany doświadczeń i poznania zwyczajów w naszych krajach. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na tradycyjny świąteczny domek. Każdy z uczestników włożył wiele pracy, dbając o najmniejszy szczegół. W niektórych domkach pojawiły się ręcznie robione szopki, ozdoby świąteczne, a gospodynie przyozdobione były w jednakowe fartuszki. 

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody za kartkę świąteczną. Konkursowych prac wpłynęło blisko 120. Część artystyczną wypełniły Rozśpiewane Pastuszki pod kierunkiem Marka Klisowskiego oraz grupy młodzieżowej z Gogołowic. Przepiękne rękodzieło prezentowały utalentowane mieszkanki gminy. To niezwykłe spotkanie nie tylko przywołuje atmosferę świąt, ale tworzy wspólnotę, która pielęgnuje tradycje i dziedzictwo kulturowe. 

Zarówno Festiwal Kapusty i Pieroga jak i Tradycje to największe wydarzenia kulinarne o zasięgu regionalnym wpisane do Kalendarza Imprez kulinarnych Dolnego Śląska, publikowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

VIII Akademia Senioralna GMINY LUBIN 2023

Ośrodek Kultury Gminy Lubin po raz ósmy zrealizował projekt pod nazwą "AKADEMIA KOMPETENCJI SENIORALNEJ GMINY LUBIN”, którego głównym założeniem było upowszechnianie aktywności osób starszych z terenu naszej gminy poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjno-ruchowym dla osób 50+. 

Uczestnikami Akademii Senioralnej Gminy Lubin mogli być mieszkańcy z terenu Gminy Lubin w wieku 50 lat i więcej. Każdy zainteresowany senior, aby zostać słuchaczem tejże akademii musiał wypełnić deklarację uczestnictwa w wybranych zajęciach. 

W  ramach projektu odbywały się w 2023 r:

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy chętnie zdobywali nową wiedzę i aktywizowali się z rówieśnikami.

Wdrożenie w 2020 r. kompetencji obsługi platform do wideokonferencji umożliwiło kontynuację uczestnictwa i pozyskanie nowych odbiorców w zajęciach online w 2023 r.

W 2023 r. wprowadzono nowe zajęcia: fitness dla seniora, jogę, łamigłówki dla seniora.

ferie i wakacje 2023

W 2023 r. propozycje ferii i wakacji dla dzieci zostały poszerzone o nowe, ciekawe, działania. Oferta łączyła działania twórcze, edukacyjne, rekreacyjne i zabawę poprzez warsztaty, wycieczki, wizyty w kinie i teatrze. Propozycje Ośrodka Kultury Gminy Lubin dla dzieci i młodzieży cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z oferty podczas ferii skorzystało ponad 300 dzieci z terenu całej gminy. Różnorodność tematyki i formy organizowanych w tym czasie zajęć sprawiła, że dzieci miały okazję zarówno dobrze się bawić, jak również poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Podczas ferii zrealizowano:

Okres wakacji to czas relaksu i odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jak co roku w Ośrodku Kultury Gminy Lubin zostały zorganizowane atrakcyjne i zróżnicowane propozycje dla dzieci i młodzieży łączące wypoczynek z edukację i rekreacją. Z bogatej oferty warsztatów, animacji i wycieczek w terminie od 20.07.2023 r. do 26.08.2023 r. skorzystało łącznie blisko 600 najmłodszych mieszkańców gminy

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zrealizował: 

Podczas działań wakacyjnych również dominowały ciekawe wycieczki w nieznane miejsca i zupełnie nowe propozycje spędzania czasu.  

Z oferty ferii i wakacji skorzystało 900 dzieci i młodzieży. Zwiększona liczba wycieczek, warsztatów i animacji miała wpływ na tak ogromny wzrost.

udział w projektach w 2023

W 2023 r. Ośrodek Kultury Gminy Lubin otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Nieograniczona Tradycja” na stworzenie mobilnej pracowni ceramicznej, zakupienie dwóch mobilnych pieców, koła garncarskiego i wyposażenia pracowni na kwotę 35.000 złotych.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin wnioskował również o pozyskanie środków zewnętrznych na działania kulturalne i unowocześnienie infrastruktury. Złożone zostały 4 wnioski zarówno do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji. Projekty przeszły weryfikację formalno –prawną i zostały wysoko ocenione, jednak ze względu na ograniczenia finansowe nie otrzymały dofinansowania. 

inne wydarzenia w 2023

odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Wójta Gminy Lubin

W 2023 r. Wójt Gminy Lubin otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest to kolejny wyraz uznania za szereg inicjatyw związanych z szeroko rozumianą kulturą, podejmowanych inicjatyw przez Wójta Tadeusza Kielana w ciągu ostatnich kilku lat. To wyróżnienie przysługuje osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wójt odebrał na specjalnie organizowanej uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. 

publikacja "Wschody i Zachody. Opowieści osiedleńców w gminie Lubin" 

„Wschody i Zachody. Opowieści osiedleńców w gminie Lubin” – to wyjątkowa publikacja, której promocja zgromadziła licznych bohaterów i twórców książki. 

W sali prezentującej wystawę „Gmina Lubin – Wczoraj i dziś”, 16 marca 2023 r. pierwsi osiedleńcy ze wzruszeniem wspominali powojenne lata, autorka książki opowiadała o tym jak publikacja powstawała, a wójt Tadeusz Kielan zapowiedział, że 16 marca wejdzie na stałe do historii gminy Lubin jako Dzień Osadnika.

Publikację można bezpłatnie przeczytać klikając na odpowiednią zakładkę na stronie internetowej Gminy Lubin. 

WYSTAWY

Na terenie Lubina przygotowano stałe i czasowe wystawy, służące kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego. 

W roku 2023 doposażono w kilkadziesiąt nowych eksponatów powstałą już w 2018 r. wystawę "Gmina Lubin - wczoraj-dziś” ukazującą historię polskiej wsi i rolnictwa odwiedziło blisko 1000 osób zarówno z naszej gminy jak i spoza jej granic. Wystawa stała się wizytówką gminy w regionie.

W 2023 r. Ośrodek Kultury Gminy Lubin organizował również wystawy czasowe:

PRACOWNIE CERAMICZNe

W 2023 r. powstała pracownia ceramiczna w Miłoradzicach, wyposażona w piece mobilne i koło garncarskie. Pomieszczenie mieszczące się w świetlicy w Miłoradzicach zostało wyremontowane, zakupione zostało również wyposażenie niezbędne do prowadzenia warsztatów. W związku z tym już kilkadziesiąt osób kształci się pod okiem profesjonalnego instruktora w dwóch nowoczesnych pracowniach: w Raszówce i Miłoradzicach. Stworzenie warunków do pracy gliną i możliwość jej wypalania jest wizytówką naszej gminy. 

Aktualnie w warsztatach udział bierze ponad 50 uczestników, zarówno dorosłych jak i dzieci.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Rok 2023 r. to przede wszystkim kontynuacja procesu poszerzania oferty umożliwiającej rozwój, zdobywania nowych umiejętności oraz kontynuacji wdrażania edukacyjnych działań łączących pokolenia, cykl imprez wielopokoleniowych, np. świąteczne konkursy plastyczne, przyciągające coraz więcej dzieci i dorosłych oraz warsztaty łączące pokolenia. Zwiększenie liczby warsztatów zarówno stałych jak i jednorazowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

Niezwykłym międzypokoleniowym, nowym, projektem okazały się rodzinne malarskie warsztaty z okazji Dnia Mamy, w których wzięło udział kilkanaście mam ze swoimi pociechami. Była to świetna okazja aby spędzić kreatywnie czas z dziećmi, śmiać się i brudzić farbami, a jednocześnie zawiązywać nowe znajomości. Dzięki tym działaniom przez pozostałe miesiące mogliśmy wprowadzić urozmaicony cykl warsztatów w wielu dziedzinach, odpowiadając na zapotrzebowanie różnych grup wiekowych, w tym w szczególności młodzieży. 

Ośrodek zachowując założenia koncepcji programowej: nowoczesność i otwartość, aktualność, atrakcyjność i twórczość zaproponował nowy projekt AKTYWNA KULTURA, który najpierw zakładał kilka spotkań, a w następnie stał się najważniejszym projektem 2023 r., przyciągając kilkadziesiąt młodych odbiorców, którzy rozwijali swoje zdolności. AKTYWNA KULTURA - MŁODZI ZDOLNI na każdych zajęciach wprowadzano różne formy aktywności twórczej dla dzieci, młodzieży Zaproponowano różne techniki związane z rękodziełem, poprzez zajęcia ogólnorozwojowe i kreatywne dostosowane do wieku. Wprowadzano w ramach tych działań zajęcia LEGO, dotyczące pobudzania wyobraźni i konstruowania budowli.

Zrealizowane w 2023 r. warsztaty to zarówno zupełnie nowe propozycje, które przyciągnęły bardzo dużą grupę odbiorców – jak warsztaty tworzenia czekolady, konstrukcyjne, chemiczne i edukacyjne, jak i te sprawdzone w latach ubiegłych, jak warsztaty plecenia makramy, robienia biżuterii, mydełek, tańca, teatru, malarstwa. Następuje więc realizacja założeń: rozwijanie amatorskiego ruchu artystycznego jako ważnej formy aktywizacji kulturalnej środowiska, reagowanie na aktualne potrzeby, współpraca z sołectwami, kontakt z otoczeniem, brak sztywnej struktury. 

Popularność warsztatów AKTYWNEJ KULTURY przeszła najśmielsze oczekiwania. Przeprowadziliśmy rekordową liczbę bloków warsztatowych we wszystkich grupach wiekowych, a zainteresowanie tego rodzaju propozycją nie słabnie. Kontynuowaliśmy również wprowadzoną w 2022 r. propozycję zabawy z językiem angielskim, wykorzystujące narzędzia pozyskane w ramach projektu Konwersja Cyfrowa. Ta propozycja skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, powstały 2 grupy. 

Warsztaty taneczne stały się również bardzo popularne i w 2023 r. stworzyliśmy dodatkową grupę w Oborze. Dzieci uczyły się rytmiki i podstawowych układów tanecznych pod okiem doświadczonego instruktora, zawodowego tancerza. 

Oprócz zajęć cyklicznych zaproponowaliśmy wiele działań jednorazowych, często uatrakcyjnianych duże wydarzenia kulturalne w gminie. Podczas Nocy Świętojańskiej powtórzyliśmy cieszący się popularnością od dwóch lat malarski plener oraz zaproponowaliśmy warsztaty plecenia wianków z naturalnych ziół, kwiatów i zbóż. W przypadku warsztatów z młodzieżą salezjańską, zaproponowaliśmy warsztaty tworzenia magnesów drewnianych, biżuterii, ekologicznych mydełek, plecenia makramowych breloków oraz warsztaty chemiczne, które cieszyły się ogromną popularnością. Warsztaty tworzenia spersonalizowanej czekolady cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów dla kilkudziesięciu dzieci, warsztaty odbywały się zarówno w Ośrodku jak i w wielu placówkach oświatowych.

Warsztaty kulinarne tradycyjnie towarzyszyły Festiwalowi Kapusty i Pieroga i miały również szeroki aspekt edukacyjny, związany z wprowadzaniem do codziennej diety dobrych praktyk. Przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów kulinarnych dla dzieci podczas ferii i wakacji. Zaletą tych warsztatów było połączenie teorii z praktyką, wspólna integracja i wymiana doświadczeń. 

W bogatej ofercie Ośrodka kontynuowane były konkursy i przeglądy. Łącznie w konkursach wzięło udział ponad 400 młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy.

WYCIECZKI EDUKACYJNE I KRAJOZNAWCZE

Mieszkańcy gminy mieli okazję zwiedzić Warszawę starymi pojazdami, a także uczestniczyć w specjalnie przygotowanym w ramach współpracy panelu edukacyjnym, zwiedzić z przewodnikami Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin oraz Muzeum PRL.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zorganizował wycieczkę dla sołtysów gminnych miejscowości, zaprosił do współuczestnictwa także przedstawicieli rady gminy, gminnych instytucji i stowarzyszeń. Była to więc doskonała okazja do integracji, wymiany poglądów i doświadczeń. Dominowała jednak ciekawość i wynikający z niej zachwyt klimatem tego miasta. Wraz z przewodnikiem wycieczkę zainaugurowano na tarasie Klasztoru Strahovskiego Hradčany, z którego rozciąga się bajeczny widok na Pragę. Mieszkańcy gminy Lubin podziwiali m.in. katedrę, złotą uliczkę, kamienny Most Karola, Rynek Starego Miasta z zegarem Oloj, urokliwymi kamienicami i setkami średniowiecznych zaułków. Poznawali też historię Czech i Pragi, lokalny folklor oraz nowoczesne rzeźby Davida Černego.

Współpraca z przedstawicielami miast w Niemczech- Herrnhut oraz Goerlitz i zaproszenie na zainaugurowanie jarmarków bożonarodzeniowych poprzez zagranie koncertów Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Lubin. Członkowie orkiestry mieli okazję zwiedzić miasta i zobaczyć najważniejsze zabytki.