BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

Wydatki zrealizowane w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r.

7 919 837

+228,38%

do roku 2022

W 2023 r. Gmina Lubin przeznaczyła 7.919.837,20 zł na wydatki związane z bezpieczeństwem publicznym. Zdecydowaną większość środków, ponad 91%, przeznaczono na finansowe wsparcie i refundację działań OSP (7.223.315,60 zł), z czego ponad 6,7 mln zł wydatkowano na zadania inwestycyjne - budowę strażnic OSP w Szklarach Górnych i Krzeczynie Wielkim. Kierunki wydatkowania środków w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r. przedstawiono poniżej.

Bezpieczeństwo w Gminie Lubin w 2023 r.

DZIAŁALNOŚĆ Ochotniczych straży pożarnych

Gmina Lubin zapewnia gotowość bojową jednostkom OSP realizując wyznaczone zadania wynikające z ustawy  o ochotniczych strażach pożarnych. Na terenie Gminy działa 9 jednostek OSP oraz 2 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:

OSP Niemstów, Księginice oraz Zimna Woda od kilku lat są wpisane i działają w strukturach „Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”. Gmina Lubin zapewnia gotowość bojową tych jednostek finansując z budżetu:


Gmina w trosce o wspólne bezpieczeństwo zbudowała od podstaw remizę wraz ze świetlicą w Krzeczynie Wielkim, wybudowano remizę w Szklarach Górnych. W ramach dobrej współpracy Gminy z KP PSP w Lubinie, Komendant przekazał na rzecz OSP w Niemstowie używany, w bardzo dobrym stanie technicznym ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. 

Zdjęcie budynku nowej remizy sfinansowanej przez Rządowy Fundusz Polski Ład.
Zdjęcie budynku nowej remizy.
Zdjęcie nowej remizy.
Zdjęcie nowej remizy.

Strażacy OSP współpracują z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin, sołtysami, radami sołeckimi, szkołami, parafiami. Biorą udział w uroczystościach organizowanych przez Gminę. W celu popularyzacji ochrony przeciwpożarowej rozprowadzają corocznie kalendarze strażackie wśród mieszkańców Gminy. Z inicjatywy Wójta Gminy organizowany jest konkurs „Strażak Roku Gminy Lubin”, tytuł nadawany jest dla druhny i druha za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia w danym roku kalendarzowym. 

Zdjęcie strażaków na tle wozów.
Zdjęcie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

W 2023 r. jednostki z terenu gminy Lubin wyjeżdżały do działań 283 razy (w tym 101 pożary, 174 razy miejscowe zagrożenia, a 8 razy fałszywe alarmy). Najczęściej do zdarzeń wyjeżdżały jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Poprzez swoje wyszkolenie i wyposażenie jednostki OSP są wielkim wsparciem w czasie działań ratowniczych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. 

283

Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych OSP 

w 2023 r.

101

Liczba zdarzeń / akcji pożarniczych OSP w 2023 r.

174

Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych dotyczących miejscowych zagrożeń w 2023 r.

W zakresie poprawiania poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i porządku publicznego na terenie gminy, realizowano również takie działania jak: